Nie żyje prof. Szyszko. Krajowe Biuro Wyborcze tłumaczy, co dalej z listami
"Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua... RiP" – poinformował prezydent Andrzej Duda.
Jeszcze dziś zbierze się okręgowa komisja wyborcza, by ocenić, czy uda się wydrukować nowe karty do głosowania, już bez nazwiska zmarłego Jana Szyszki. Jeśli czasu zabraknie, głos oddany na prof. Szyszko będzie ważny. – Zgodnie z przepisami Kodeksu Wyborczego, jeżeli karty zostały już wydrukowane i nie ma możliwości wydrukowania ich na nowo, to pozostawia się je bez zmian. Okręgowa komisja wyborcza podaje wtedy do publicznej wiadomości informację o skreśleniu z listy kandydata. Informuje także o tym, jaki głos będzie ważny. W formie obwieszczenia takie informacje wywiesza się w lokalach wyborczych – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Wojciech Dąbrówka z Krajowego Biura Wyborczego.
I dodaje: – Jeżeli ktoś zagłosuje na skreślonego kandydata, to głos uznaje się za ważny i oddany na listę, z której miał startować. Jeśli ktoś zagłosuje na skreślonego kandydata oraz na drugą osobę, to głos liczy się dla drugiego kandydata.
Jan Szyszło urodził się 19 kwietnia 1944 w Starej Miłośnie. Był absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Na uczelni tej uzyskał później stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych. W 2001 otrzymał tytuł naukowy profesora.
W latach 1997–1999 był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka. Ministrem środowiska był także w latach 2005–2007 w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Funkcję tę pełnił również w latach 2015–2018 minister środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.